Kobiety w Państwowej Straży Pożarnej

W Państwowej Straży Pożarnej służbę pełnią 1183 kobiety. Stanowi to 3,96% wszystkich funkcjonariuszy PSP. 396 funkcjonariuszek PSP sprawuje stanowiska dowódcze i kierownicze. Ponad 84% kobiet ma wykształcenie wyższe w tym 15 doktoranckie. W 2016 r. prymuską Szkoły Głównej Służby Pożarniczej została mł. kpt. mgr inż. Ewelina Płacheta uzyskując najwyższą średnią na stacjonarnych studiach II stopnia na Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w roku akademickim 2015/2016.

Kobiety pracują również w korpusie służby cywilnej PSP, jest ich 1496, co stanowi 70% wszystkich pracowników cywilnych.

Dzień Kobiet jest okazją to złożenia wszystkim Paniom spod znaku Świętego Floriana najlepszych życzeń, wytrwałej służby dla dobra społecznego, realizacji aspiracji zawodowych, zasłużonych awansów oraz spełnienia w życiu osobistym!

 

Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta

- Panie  są filarami służb podległych MSWiA, a naszą wspólną szefową jest pani premier Beata Szydło – powiedział minister Mariusz Błaszczak na spotkaniu z funkcjonariuszkami służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji w dniu 8 marca 2017 r.

Blisko jedna czwarta zatrudnionych w Straży Granicznej to panie, jest ich 3.704. W Policji służy 15.658 kobiet – to 15% ogółu. W Państwowej Straży Pożarnej pracują 1183 panie. Kobietą jest prawie co dziesiąty pracownik BOR-u.

- Panie pracują na pierwszej linii, pełnią też funkcje kierownicze, nadinsp. Helena Michalak jest zastępcą Komendanta Głównego Policji – dodał minister Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA podziękował Paniom, za łączenie służby, z domowymi obowiązkami i realizacją swoich pasji, życzył także kolejnych sukcesów. Funkcjonariuszki wierne składanej przysiędze służą Polsce i Polakom,  strzegą bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, chronią największą wartość: ludzkie życie, nawet z narażeniem własnego. 

Choć nie wszystkie funkcjonariuszki uprawiają sport wyczynowo, to stawiają sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Uczestniczki spotkania profesjonalnie podchodzą do służby, angażują się w charytatywną pomoc, działają na rzecz lokalnych  społeczności, honorowo oddają krew, niektóre są mistrzyniami sportów walki i trenerami, inne realizują pasje artystyczne.

Uczestnicy spotkania w MSWiA z dużym zainteresowaniem obejrzeli wystawę fotograficzną w Sali im. Władysława Stasiaka. Zdjęcia pokazujące funkcjonariuszki w czasie służby są dowodem na to, że trzeba mieć  siłę i odwagę by pokonać stereotypy, i wybrać życiową ścieżkę zwyczajowo  kojarzoną z mężczyznami. Obiektyw uchwycił panie w najróżniejszych sytuacjach, jednak ani mundur polowy, ani strój taktyczny,  ani  ciężki ekwipunek nie jest w stanie pozbawić ich kobiecego piękna.

 

Więcej informacji oraz galeria zdjęć:

https://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15865,Sluzba-i-pasja-spotkanie-pan-w-MSWiA-w-dniu-ich-swieta.html

 

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Woźniak, rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP na podstawie materiałów MSWiA.


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST