Uroczystość z okazji wspomnienia Św. Floriana – patrona strażaków, Bazylika Św. Floriana w Krakowie.

4 maja 2017 r. strażacy obchodzili swoje święto. Z tej okazji strażacy z całej Małopolski, jak co roku, spotkali się na uroczystej mszy świętej w Bazylice pod wezwaniem swojego patrona św. Floriana.

Msze święta poprzedziła defilada z udziałem orkiestry i kompani honorowych, która przeszła od Małego Rynku poprzez Rynek Główny, dalej ulicą Floriańską, aż do Bazyliki Św. Floriana w Krakowie.

Mszę świętą koncelebrowało szacowne grono księży kapelanów, księża z Bazyliki Floriańskiej i Krakowskiej Kurii wraz z małopolskim kapelanem strażaków - ks. mł. bryg. Władysławem Kuligiem. Mszy świętej w intencji wszystkich strażaków i pracowników pożarnictwa po raz pierwszy przewodniczył  ks. arcybiskup Marek Jędraszewski – Metropolita Krakowski.

Na mszy świętej, licznie jak chyba nigdy dotąd, spotkali się strażacy Państwowej Straży Pożarnej zarówno z komendy wojewódzkiej, komend miejskich i powiatowych oraz Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Rzeszy strażaków PSP przewodził małopolski komendant wojewódzki PSP – st. bryg. Stanisław Nowak wraz z zastępcą st. bryg. Markiem Bębenkiem.

Na uroczystościach nie mogło zabraknąć również druhów OSP, którym przewodził poseł na Sejm RP, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj. małopolskiego – Edward Siarka.

Uroczysta suma odpustowa w święto Św. Floriana (wideo)

https://www.swflorian.net/index.php/multimedia/446-uroczysta-suma-odpustowa-w-swieto-sw-floriana-video-4-05-2017

Informacje o Św. Florianie

https://www.swflorian.net/index.php/historia/swiety-florian

Galeria zdjęć KM PSP w Krakowie

http://www.psp.krakow.pl/galeria.php?r=1&id=864

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST