Wideokonferencja związana z intensywnymi opadami deszczu i sytuacją hydrologiczną w kraju

W związku z intensywnymi opadami deszczu i sytuacją hydrologiczną w kraju 28 kwietnia 2017 r. w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie odbyła się wideokonferencja Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka i Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszka Suskiego.

 

Premier Beata Szydło i Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak odebrali szczegółowe meldunki o aktualnej i prognozowanej sytuacji hydrologicznej oraz zagrożeniu powodziowym od komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej z województw małopolskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego.

 

Bieżącą sytuację na terenie województwa małopolskiego oraz podjęte działania mające na celu odpowiednie przygotowanie do usuwania skutków intensywnych opadów deszczu przedstawili: Małopolski Komendant Wojewódzki PSP – st. bryg. Stanisław Nowak oraz Wojewoda Małopolski – Józef Pilch.

 

– Prognozy pogody są dobre i wszystko wskazuje na to, że ilość opadów będzie się zmniejszała, ale sytuacja wymaga postawienia w stan gotowości służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo – powiedział szef MSWiA. Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że najtrudniejsza sytuacja jest w województwach opolskim i śląskim.

 

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski zobowiązał służby do monitorowania sytuacji i składania meldunków na bieżąco. – Strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie ochotniczych straży pożarnych są przygotowani do działań przeciwpowodziowych – powiedział komendant.

 

Państwowa Straż Pożarna dysponuje 1700 samochodami, które mogą brać udział w akcjach przeciwpowodziowych oraz 3700 samochodami specjalistycznymi. Do dyspozycji jest również 800 łodzi oraz milion worków na piasek.

 

Premier Beata Szydło złożyła także na ręce Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w akcję.

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Morskiej wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla siedmiu województw. Trzeci, najwyższy, stopień dotyczy województw śląskiego, łódzkiego i opolskiego. Alert drugiego stopnia został wydany dla województw dolnośląskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

 

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na podstawie: www.premier.gov.pl, www.mswia.gov.pl


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST