Wadowice Firefighter Combat Challange – Strażackie Wyzwanie

            W dniach 9 – 10 czerwca 2017 r. na rynku w Wadowicach odbyły się zawody Wadowice Firefighter Combat Challange – Strażackie Wyzwanie.

            Wadowice FCC to jedne z cyklu zawodów rozgrywanych w ramach zawodów Centralnego Kalendarza Imprez Sportowych Komendanta Głównego PSP w formule Firefighter Combat Challange. Chęć udziału w zawodach zadeklarowało niemal 150 strażaków, co stanowi znaczący wzrost liczby osób chętnych do zmierzenia się z tym trudnym zadaniem w stosunku do poprzedniej edycji oraz bardzo dobrze świadczy o organizacji zawodów, których kierownikiem był bryg. Jerzy Leśniakiewicz. W zawodach udział wzięli strażacy z Polski i z zagranicy.(Francji, Czech i Słowacji). Strażacy rywalizowali w startach indywidualnych, w tandemach oraz sztafetach drużynowych. Biegi rozgrywane były na równoległych torach, co sprzyjało współzawodnictwu. Nad przebiegiem zawodów czuwała wojewódzka komisja sędziowska, na czele której stał asp. sztab. Andrzej Gwiazdonik z KP PSP w Suchej Beskidzkiej.

            Podczas oficjalnego otwarcia zawodów przybyłych powitał komendant powiatowy PSP w Wadowicach – bryg. Paweł Kwarciak. Następnie głos zabrał zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP – mł. bryg. Paweł Sejmej, który podkreślił jak dużą rolę w codziennej służbie strażaka odgrywa odpowiednie przygotowanie fizyczne.

            Formuła FCC to bardzo widowiskowe zawody. W trakcie pokonywania toru strażacy wbiegali z obciążeniem na ustawią na torze wieżę, aby tam wciągnąć odpowiedni pakiet węży. Następnie przy użyciu młota symulowali wyważanie drzwi (na odpowiednim urządzeniu). Kolejno przeciągali węża napełnionego wodą a na końcu ewakuowali 80 kilogramowego manekina. Wszystko to z pełnym strażackim wyposażeniem.

            Podczas trwających dwa dni zawodów strażacy zorganizowali równolegle "Piknik Ratowniczy" z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych, w trakcie którego realizowana była szeroka gama działań z zakresu prewencji społecznej. W ramach pikniku odbyły się m.in. pokazy sprzętu ratowniczego (począwszy od samochodów pożarniczych a kończąc na wyposażeniu strażaka), nauka udzielania pierwszej pomocy oraz demonstracja bezpiecznego gaszenia pożaru powstałego na skutek zapalenia się oleju. Strażacy przygotowali również dla dzieci konkurencje sprawnościowe.

            10 czerwca 2017 r. odbyło się uroczyste zakończenie zawodów, w trakcie którego wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom pogratulował wyników zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Marek Bębenek.

 

Oficjalne wyniki:

https://drive.google.com/file/d/0BymAbxJPy9QKenVYT1JnS0NVTWc/view

 

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia: st. kpt. Sebastian Woźniak, KW PSP Kraków, mł. bryg. Jacek Kolber, KP PSP Wadowice.


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST