Strażacy zdali egzamin, którym było zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży

           Zakończyliśmy zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży. Uroczystości te przebiegły spokojnie, nie odnotowaliśmy poważnych interwencji w trakcie ich trwania. Najwięcej sił przeznaczonych było do zabezpieczenia uroczystości w Brzegach, na Błoniach, w Łagiewnikach oraz w obozie Auschwitz, choć nie należy zapomnieć, iż operacje w ramach ŚDM prowadzone były na terenie całej Polski (z wyjątkiem jednego województwa).. Najwięcej operacji przeprowadzono w dniu 23 lipca – 49, a największe zaangażowanie, jeśli chodzi o strażaków PSP, było 28 lipca – około 3000. Największe zaangażowanie strażaków OSP miało miejsce w ramach podoperacji Brzegi – ponad 2500.

            W sumie wszystkich interwencji na od początku trwania ŚDM tj. od 20 lipca odnotowaliśmy niemal 300, w których udzielono pomocy około 1 000 osobom, z czego 386 w oparciu o komponent medyczny, którego personel złożony z lekarzy i ratowników medycznych Państwowej Straży Pożarnej oraz lekarza ze Szpitala Żeromskiego z Krakowa. W czasie swojego funkcjonowania w oparciu o komponent udzieliliśmy pomocy osobom pochodzącym z 38 krajów. Najwięcej z nich pochodziło z Polski, Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, ale także z Gabonu, Zimbabwe, Gwatemali, Filipin, Chile. Można powiedzieć, że pomogliśmy mieszkańcom wszystkich kontynentów.

            Bardzo dobrze sprawdziła się formuła strażackich patroli pieszych. Tylko 30 lipca  strażacy PSP wspierani przez strażaków OSP w ramach patroli udzielili pomocy ponad 100 osobom. Wszystkim potrzebującym strażacy udzielali pomocy zgodnie z zasadą „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Taką pomoc otrzymała również 31 lipca grupa 17 niewidomych obywateli Włoch, która po zakończeniu uroczystości na Polach Miłosierdzia ze względu na brak transportu nie mogła wrócić do Krakowa. Strażacy zaopiekowali się tą grupą a następnie przetransportowali autobusem OSP do Krakowa.          

            Zabezpieczenie wizyty Ojca Świętego było dla strażaków nie tylko wielkim wyzwaniem, które wiązało się z odpowiedzialnością i dużym wielomiesięcznym wysiłkiem, ale również dużym zaszczytem i wyróżnieniem. Zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego pielgrzymom było też dużą przyjemnością, ponieważ pielgrzymi do naszej służby odnosili się z ogromną życzliwością. Bardzo często podchodzili i dziękowali za to, że jesteśmy. Słowo dziękuje padało w wielu językach.

            Zabezpieczenie kończymy nieco zmęczeni, niemniej jednak z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku.           

 

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP,

Zdjęcia: archiwum KW PSP Kraków.


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST