Minister Mariusz Błaszczak: Światowe Dni Młodzieży przebiegają bezpiecznie

- Służby są przygotowane i mają doświadczenie w zabezpieczaniu tego typu wydarzeń. To nie pierwsza uroczystość, którą organizujemy w Polsce. Służby mundurowe podległe MSWiA są profesjonalne, podejmują szybkie i adekwatne działania – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Nad bezpieczeństwem obchodów Światowych Dni Młodzieży w całym kraju czuwa m.in. blisko 38 tys. funkcjonariuszy służb podległych MSWiA. Całą operację zabezpieczeń koordynują sztaby Policji – ogólnokrajowy sztab operacji w Legionowie oraz podsztaby w Krakowie i Katowicach. Szef MSWiA przypomniał, że na czele małopolskiego sztabu w Krakowie stoi insp. Paweł Dzierżak, zastępca KWP w Krakowie. - Tu koncentrują się wszystkie informacje przekazywane przez poszczególne służby. Dzięki temu podejmujemy szybkie i adekwatne działania, które pozwalają zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom – powiedział szef MSWiA. Minister spraw wewnętrznych dodał, że służby korzystają z precyzyjnego modelu dowodzenia, który wcześniej się sprawdził.

- Jestem przekonany, że Światowe Dni Młodzieży będą głębokim przeżyciem dla wszystkich pielgrzymów. Widząc na ulicach Krakowa młodzież z całego świata mam pewność, że będzie to dla nas wszystkich bardzo ważne wydarzenie – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

 

Kraków i okolice zabezpiecza prawie 3 tys. strażaków

 

- Od 20 lipca Kraków i okolice zabezpiecza prawie 3 tys. strażaków, w tym 600 kadetów oraz podchorążych ze szkół pożarniczych. Wczoraj podczas mszy świętej na krakowskich Błoniach funkcjonował strażacki punkt medyczny, w którym doraźnej pomocy udzielono ponad 30 pielgrzymom, w tym osobom chorym na cukrzycę i padaczkę – poinformował nadbryg. Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy dziś w nocy brali również udział w akcji ratowniczej po awaryjnym zatrzymaniu pociągu z pielgrzymami w miejscowości Węgrzce Wielkie pod Wieliczką. W działaniach wzięło udział ponad 100 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i strażaków ochotników. Ratownicy ewakuowali poszkodowanych z pociągu i udzielili im pierwszej pomocy.

Na czas Światowych Dni Młodzieży strażaków z województwa małopolskiego wspierają zastępy z niemal całej Polski m.in. z Podkarpacia, Mazowsza i Świętokrzyskiego.

 

Pierwszy dzień Światowych Dni Młodzieży przebiegł bezpiecznie

 

Policja nie odnotowała żadnych poważniejszych incydentów, które zagrażałyby bezpieczeństwu Światowym Dniom Młodzieży. – Pierwszy dzień oceniamy jako spokojny i bezpieczny – poinformował nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji.

 

Straż Graniczna skontrolowała ponad 350 tys. osób

 

Straż Graniczna od 4 lipca realizuje zadania związane z tymczasowym przywróceniem kontroli granicznej. – W tym czasie skontrolowaliśmy ponad 350 tys. osób oraz 42 tys. pojazdów. W konsekwencji zatrzymano 226 osób.

 

800 funkcjonariuszy BOR zadba o bezpieczeństwo papieża Franciszka

 

- Głównym zadaniem funkcjonariuszy BOR jest ochrona Ojca Świętego. Chodzi zarówno o ochronę osobistą, jak również o zapewnienie transportu oraz bezpieczeństwa w miejscach pobytu i na trasach przejazdu – poinformował płk Andrzej Pawlikowski, szef Biura Ochrony Rządu.

Po konferencji nadbryg. Leszek Suski zapoznał się z organizacją pracy Centrum Medialnego Administracji Rządowej mieszczącego się na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Następnie zwizytował Sztab Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, w którym służbę pełnią oficerowie nadzorujący przebieg Akcji ŚDM na terenie woj. małopolskiego.

 

Opracowanie: st. kpt. Łukasz Szewczyk, zespół prasowy KG PSP, na podstawie materiałów MSWiA,

Zdjęcia: st. kpt. Sebastian Woźniak, zespół prasowy KG PSP.


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST