Powiatowe ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze pod kryptonimem "Karambol 2016"

POWIATOWE ĆWICZENIA RATOWNICZO-GAŚNICZE POD KRYPTONIMEM „KARAMBOL 2016”

 

            1 czerwca 2016 r. w miejscowości Dąbrówka (gmina Rzezawa, pow. bocheński) odbyły się ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „KARAMBOL 2016″. Były one bardzo ważnym sprawdzianem dla służb przed Światowymi Dniami Młodzieży.

            Przebieg działań odbywał się w dwóch epizodach: wypadek autobusu i samochodu oraz działania antyterrorystyczne w budynku szkoły podstawowej.

            Założenia ćwiczeń przedstawiały się następująco. W trakcie pościgu prowadzonego przez policję samochód osobowy z trzema osobami podejrzanymi zderza się czołowo z autobusem. Wskutek tego wypadku jeden z podejrzanych zostaje zakleszczony w pojeździe, natomiast pozostała dwójka ucieka z miejsca zdarzenia i barykaduje się w pobliskiej szkole. Autobusem podróżowało kilkadziesiąt osób, które jechały na Światowe Dni Młodzieży. W wyniku zderzenia autobus przewrócił się na bok, w środku znajdowało się kilkudziesięciu poszkodowanych. Zdarzenie miało charakter masowy z duża ilością poszkodowanych, dlatego też do działań zadysponowano dodatkowe siły Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego oraz Policji.

            Na miejscu wypadku strażacy udzielani pomocy medycznej uwięzionym osobom na podstawie dokonanej segregacji, ewakuowali osoby z uszkodzonego autobusu oraz zabezpieczali miejsce zdarzenia. Ewakuowane osoby z obrażeniami po przebadaniu przez lekarzy transportowane były do szpitali. W epizodzie drugim policja miała za zadanie uwolnić zakładników oraz schwytać przestępców.

 

W ćwiczeniach uczestniczyli:

Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie,

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej Bochni,

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku,

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatu bocheńskiego,

Komenda Powiatowa Policji w Bochni,

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni, „Szpital Powiatowy”

Państwowe Ratownictwo Medyczne,

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Rzezawie,

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

Pomoc Drogowa – Autoprodukt

 

Opracowanie: st. kpt. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP i mł. kpt. Mateusz Satoła – KP PSP Bochnia

Zdjęcia: Tomasz Stodolny, Internetowy Serwis Lokalny Bochni@nin


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST