Ćwiczenia taktyczno-bojowe „Wawel 2016”

           22 czerwca 2016 roku w godzinach popołudniowych turysta zwiedzający Katedrę Wawelską zauważył dym wydobywający się z jednego z okien wieży srebrnych dzwonów.

            Na szczęście to jedynie fragment scenariusza ćwiczeń strażaków, które odbyły się pod nazwą „Wawel 2016”, przeprowadzonych w ramach cyklu ćwiczeń przygotowujących do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży. W ćwiczeniach sprawdzano możliwość jednoczesnego podjęcia działań gaśniczych z dwóch drabin mechanicznych oraz sprawdzono instalację zasilania wodnego w jaką jest wyposażony obiekt Zamku Królewskiego na Wawelu.

            Ćwiczenia obserwował osobiście Wojewoda Małopolski p. Józef Pilch, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Stanisław Nowak oraz komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Ryszard Gaczoł.

            Nad przebiegiem ćwiczeń czuwali: wojewoda małopolski Józef Pilch, małopolski komendant wojewódzki PSP - bryg. Stanisław Nowak z zastępcą – st. bryg. Piotrem Konarem, naczelnik wydziału operacyjnego KW PSP w Krakowie – st. bryg. Paweł Knapik oraz komendant miejski PSP w Krakowie – st. bryg. Ryszard Gaczoł.

Podsumowując ćwiczenia wojewoda małopolski zwrócił uwagę, że miejsce ćwiczeń nie jest przypadkowe, ponieważ Zamek Królewski na Wawelu jest pierwszym punktem wizyty Ojca Świętego a zarazem miejscem jego spotkania z władzami państwowymi. Natomiast bryg. Stanisław Nowak podkreślił, że są to kolejne ćwiczenia, które zostały przeprowadzone w miejscu wizyty Ojca Świętego. Jak zaznaczył małopolski komendant wojewódzki PSP wszędzie gdzie będzie Ojciec Święty będą i strażacy czuwając nad jego bezpieczeństwem.

 

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Sebastian Woźniak, rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST