Powrót strażaków, którzy brali udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej w Nepalu

7 maja 2015 r. na lotnisko 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, przyleciała część Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej (8 strażaków z 2 psami), która brała udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej w Nepalu w ramach polskiej ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR. Pozostali strażacy, wśród których jest 7 strażaków z Małopolski, wrócą do kraju kolejnym transportem.

Obecny na lotnisku Małopolski Komendant Wojewódzki PSP nadbrygadier Andrzej Mróz podziękował strażakom za ich trud, poświęcenie i zaangażowanie podkreślając profesjonalizm, jakim się po raz kolejni wykazali, tym razem niosąc pomoc Nepalczykom.

Po trzęsieniu ziemi, jakie miało miejsce 25 kwietnia br. (wstrząs miał siłę 7,9 w skali Richtera) w Nepalu, według dotychczasowych szacunków zginęło 7250 osób. Zdaniem władz Nepalu liczba ofiar może jednak przekroczyć 10 tysięcy osób.

26 kwietnia 2015 r. do Nepalu wyleciała polska ciężka grupa poszukiwawczo-ratownicza Państwowej Straży Pożarnej HUSAR (Heavy Urban Search And Rescue; USAR Poland - Urban Search And Rescue).

W skład grupy weszło 81 strażaków Państwowej Straży Pożarnej – 32 z Warszawy, 22 z Gdańska, 15 z Nowego Sącza, 6 z Łodzi i 1 z Poznania. W grupie było także 5 strażaków z Komendy Głównej PSP. Ze strażakami poleciało 12 psów ratowniczych.

Małopolską Grupę Poszukiwawczo - Ratowniczą Państwowej Straży Pożarnej tworzą strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 2 KM PSP w Nowym Sączu oraz Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie, z siedzibą w Nowym Sączu.

Nasi strażacy mieli do dyspozycji kilka ton sprzętu ratowniczego, m.in. geofony, kamery wziernikowe, sprzęt hydrauliczny, pneumatyczny, sprzęt do stabilizacji budynków oraz sprzęt medyczny. Zabrali ze sobą także całe zaplecze logistyczne, środki łączności, żywność oraz wodę.

Od poniedziałku 27 kwietnia br. strażacy prowadzili działania poszukiwawcze m.in. w dzielnicach Katmandu, a także w kilku górskich miejscowościach w rejonie Gorkha. Brali nie tylko udział w akcji poszukiwawczo-ratowniczej i udzielaniu pomocy medycznej, od czwartku - podobnie jak inne grupy ratownicze - pomagali także armii nepalskiej w dotarciu do znajdujących się pod gruzami ofiar kataklizmu. Koordynowali też działania związane z rozładowaniem i przekazaniem pomocy polskiej pomocy humanitarnej - w sumie 20 ton namiotów, koców, śpiworów, żywności, leków i środków czystości, zebranych przez organizacje pozarządowe, takie jak Caritas, PAH, Polska Misja Medyczna, PCK - oraz przekazanych z Agencji Rezerw Materiałowych.

Polska grupa, która niosła pomoc nepalskiej ludności, jest grupą samodzielną, certyfikowaną, była więc w pełni przygotowana na samowystarczalne działanie w tych trudnych warunkach.

Większość strażaków, którzy polecieli na miejsce zdarzenia ma duże doświadczenie w tego typu akcjach. Brali udział m.in. w akcji ratowniczej na Haiti w 2010 r.

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Sebastian Woźniak, Rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST