V Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. małopolskiego

W dniu 18.06.2015r. na terenie powiatu tatrzańskiego odbyły się V Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. małopolskiego.

Idea mistrzostw ratowniczych dotarła do naszego kraju ponad 10 lat temu z Czech, gdzie organizowano je głownie dla zespołów ratownictwa medycznego. W Polsce początkowo, też głównie brały udział zespoły Pogotowia Ratunkowego, jednak powoli do konkurencji z nimi dołączały załogi z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Taka forma ćwiczeń jest doskonałym sprawdzianem umiejętności zespołów ratowniczych.

Do konkurencji przystąpiły 5 osobowe załogi strażaków reprezentujące wszystkie 19 Komend Państwowej Straży Pożarnej z naszego województwa i Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Dla zawodników przygotowano trzy zadania. Dotyczyły one różnych aspektów ratowniczych.

Na pierwszym stanowisku zlokalizowanym w okolicy skoczni narciarskiej zasymulowano wypadek, do którego doszło w trakcie prowadzonej wycinki drzew. Pilarz będący pod wpływem alkoholu został przygnieciony przez drzewo. Kończyna dolna pozostała pod pniem. W ocenie zadania głównie zwracano uwagę na zastosowanie wszystkich sposobów tamowania masywnego krwotoku tętniczego, który pojawiał się po podniesieniu pnia.

Na kolejnym stanowisku zasymulowano pożar wewnętrzny obejmujący pierwsze piętro budynku. Z okna wydobywał się dym, widać było błyski płomienia i słychać dźwięki towarzyszące pożarowi. Młodzież przy oknie wołała o pomoc. W momencie rozpoczęcia działań z okna wypadała jedna osoba. Zadanie było trudne, ponieważ musiał sobie z nim poradzić pięcioosobowy zastęp. Dlatego też przede wszystkim liczyło się właściwe ustalenie priorytetów w działaniach ratowniczych i prawidłowe dowodzenie.

W kolejnym zadaniu podczas spaceru mężczyzna z niemowlęciem wpadł do potoku. W chwili przybycia zastępu poszkodowani znajdowali się na brzegu, ponieważ wyniesieni zostali przez świadków zdarzenia. Obie osoby nieprzytomne wymagały resuscytacji. Przede wszystkim oceniano znajomość posługiwania się sprzętem do udrażniania dróg oddechowych, defibrylatorem jak i prawidłowość techniki wykonywania ucisków klatki piersiowej.

Jednocześnie w trakcie trwania mistrzostw w centrum Zakopanego odbyła się impreza promująca wśród dzieci udzielanie pierwszej pomocy. Strażacy przygotowali dla dzieci również inne atrakcje jak np. paradę „Smoka strażaka”.

W mistrzostwach zwyciężyła drużyna JRG KM PSP w Tarnowie, a tuż za nią uplasowały się JRG z KP PSP w Gorlicach oraz z KP PSP w Zakopanem. Uroczyste zakończenie i wręczenie nagród odbyło się na Placu Niepodległości w Zakopanem, gdzie wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom gratulował wiedzy, umiejętności i zaangażowania Zastępca Małopolskiego Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Piotr Konar, Starosta Powiatu Tatrzańskiego – Piotr Bąk oraz Burmistrz Miasta Zakopane – Leszek Dorula.

 

Informację sporządził:

bryg. Jacek Nitecki, st. kpt. Sebastian Woźniak,

Zdjęcia: st. str. Adrian Michalski.


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST