Interwencje zwiazane z uswuaniem skutków intensywynych opadów sierpień 2014 r

            W nocy z wtorku na środę (5-6 sierpnia 2014 roku) na terenie województwa małopolskiego a w szczególności powiatów: myślenickiego (w gminach: Pcim, Wiśniowa, Raciechowice) oraz limanowskiego (w gminach: Limanowa, Łukowica, Jodłownik, Mszana Dolna i Dobra) wystąpiły gwałtowne burze z silnymi ulewami. Opady atmosferyczne doprowadziły do licznych podtopień oraz spowodowały poważne uszkodzenia w infrastrukturze drogowej. Woda odkryła rurociągi gazowe, zrywała też linie energetyczne. Wiele budynków zostało zalanych m.in. w miejscowościach: Wiśniowa, Mszana Dolna, Pcim, Skrzynka oraz Szczyrzyc. Na skutek intensywnych opadów atmosferycznych została zniszczona i jest nieprzejezdna droga wojewódzka nr 964 w miejscowości Czasław (gmina Raciechowice, powiat myślenicki). Woda podmyła tam jezdnię na odcinku około 700 m, w efekcie czego zawalił się pas jezdni na długości około 100 m. W Czasławiu rzeka porwała dwie przyczepy kempingowe. Na szczęście w chwili zdarzenia nikogo nie było w środku. Natomiast w miejscowości Szczyrzyc woda podtopiła szpital, w związku z czym osoby przebywające w budynku ewakuowane zostały na wyższe kondygnacje.

             W głównej mierze działania straży związane z usuwaniem skutków gwałtownych opadów atmosferycznych polegały na wypompowywaniu wody z zalanych posesji, udrażnianiu przepustów, usuwaniu drzew z posesji oraz dróg gminnych dojazdowych do budynków, usuwaniu ziemi i kamieni, jak również sprzątaniu pozostałości po powodzi.

Rozmiar zniszczeń oceniał Minister Administracji i Cyfryzacji - Rafał Trzaskowski, który 6 sierpnia wraz z Wojewodą Małopolskim - Jerzym Millerem oraz Wicewojewodą Małopolskim – Andrzejem Harężlakiem, wizytował m.in. Kasinkę Małą – miejscowość szczególnie dotkniętą działaniem niszczycielskiej siły żywiołu. Minister Administracji i Cyfryzacji podkreślał profesjonalizm i zaangażowanie straży pożarnej pomagającej poszkodowanym. Oceniając pracę strażaków stwierdził, iż cyt. „Straż działa wzorowo, pomaga wypompowywać wodę, robić porządki i daje mieszkańcom doraźne, prawdziwe wsparcie”.

          Ponadto 7 sierpnia do strażaków pracujących na miejscu zdarzenia przybył Komendant Główny PSP - generał brygadier Wiesław Leśniakiewicz wraz ze swoim zastępcą – nadbrygadierem Markiem Kowalskim. Komendant Główny po wizytacji miejsc szczególnie dotkniętych przez żywioł i ocenie efektów pracy strażaków podziękował im za poświęcenie, zaangażowanie oraz sprawne działanie. Jak podkreślił o powyższym świadczy wdzięczność i uznanie mieszkańców. Następnie w dowód uznania dla ciężkiej pracy strażaków ochotników Komendanci udali się z wizytą do OSP w Kasince Małej.

           W działaniach udział brało kilkuset strażaków (łącznie z zadysponowanymi na teren działania kadetami SA PSP w Krakowie, zastępami ratowniczo-gaśniczymi PSP z poza powiatu oraz OSP). Wstępnie szacuje się, że podtopionych zostało ponad  447 budynków mieszkalnych (najwięcej w powiecie limanowskim – 290 i myślenickim -123) oraz 245 gospodarczych. Uszkodzonych zostało 99 budynków mieszkalnych oraz 89 gospodarczych (źródło MAC).

Dotychczas zaewidencjonowano 340 interwencji (w tym jedno klasyfikowane jako gigantyczne), lecz w dalszym ciągu ewidencjonujemy zdarzenia.

Informację sporządził: kpt. Sebastian Woźniak – Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, 
Zdjęcia: Kuba Toporkiewicz /Limanowa.in/; JOT Łososina Górna


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST