131203

Pracowite święta dla małopolskich strażaków

Małopolscy strażacy tych świąt nie będą mogli zaliczyć do spokojnych. Od 24 grudnia 2013 r. do zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru wyjeżdżali 639 razy. 
Najwięcej pracy mieli strażacy z powiatu tatrzańskiego, którzy interweniowali niemal 400 razy. Największe straty żywioł poczynił w zachodniej i południowej części Zakopanego oraz w Kościelisku. 

Z usuwaniem skutków halnego zmagali się również strażacy z powiatu nowosądeckiego (niemal 100 wyjazdów) oraz powiatu suskiego (ponad 70). Głównie interwencje związane były z usuwaniem połamanych gałęzi i drzew, które blokowały drogi, zrywały linie energetyczne bądź stwarzały zagrożenie dla zdrowia lub mienia. Tego typu zdarzeń było 428. Strażacy byli wzywani również niemal 200 razy do pomocy przy zabezpieczeniu budynków, w których doszło do zerwania lub częściowego uszkodzenia dachu w związku z upadkiem gałęzi bądź na skutek wiejącego z niszczycielską siłą wiatru. Ponad dwie trzecie interwencji związanych z zabezpieczeniem dachów budynków miała miejsce w powiecie tatrzańskim. Tam też spadające gałęzie uszkodziły kilkanaście samochodów.

Przez kilka dni strażacy pracowali z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem. Ten trud docenił Premier Donald Tusk, który w sobotę rano przyjechał do Zakopanego aby ocenić skutki halnego i podziękować m.in. strażakom Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej za sprawnie przeprowadzoną akcję oraz wielkie poświęcenie w walce ze skutkami żywiołu. Premier Donald Tusk spotkał się w zakopiańskim urzędzie miasta z samorządowcami oraz służbami ratunkowymi, które brały udział w usuwaniu skutków halnego.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: Poseł na Sejm RP - Andrzej Gut Mostowy, Wojewoda Małopolski - Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa, Komendant Główny PSP - gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, Małopolski Komendant Wojewódzki PSP - nadbryg. Andrzej Mróz, Z-ca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP - st. bryg. Józef Galica, Starosta Tatrzański - Andrzej Gąsienica Makowski, Burmistrz Miasta Zakopane - Janusz Majcher, Komendant Powiatowy PSP w Zakopanem - mł. bryg. Stanisław Galica.

W trakcie spotkania mł. bryg. Stanisław Galica podsumował działania strażaków związane z usuwaniem skutków wiatru halnego. Premier Donald Tusk podziękował strażakom za ich poświęcenie i trud, był pełen uznania wobec ich postawy. Jak podkreślił sam Premier: „Pod adresem strażaków usłyszałem tutaj same pochwały”.

Następnie Donald Tusk odwiedził szkołę podstawową nr 2 na Skibówkach z której wiatr zerwała dach. 

 

Informację sporządził: kpt. Sebastian Woźniak – Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, 
mł. kpt. Andrzej Król-Łęgowski – Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Zakopanem

Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Zakopanem

 


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST