09304

Obóz jaskiniowo lawinowy dla SGRW z terenu Województwa Małopolskiego.

      W dniach od 2 do 6 marca 2009 roku został przeprowadzony obóz kondycyjny o tematyce lawinowo jaskiniowej dla Specjalistycznych Grup Ratownictwa Wysokościowego z terenu województwa małopolskiego. W zgrupowaniu, które odbyło się w Tatrach uczestniczyło jedenastu ratowników wysokościowych.  

      Zgrupowanie zaczęło się od od wykładów na temat bezpieczeństwa poruszania się w górach w warunkach zimowych. Zajęcia poprowadził doświadczony ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wykłady były również okazją do poznania charakteru pracy oraz technik ratowniczych TOPR'u.

      Następnego dnia wszystkiego o czym rozmawiano podczas wykładów uczestnicy zgrupowania mogli doświadczyć osobiście w terenie. Podczas wycieczki do Doliny Kondratowej, a potem na Łopatę wszyscy przeszli kurs obsługi detektora lawinowego oraz technik poszukiwania zasypanych. Ratownik TOPR przeprowadził pokazową analizę pokrywy śnieżnej, a potem uczestnicy wykonali kilka testów śniegu pod kątem zagrożenia lawinowego. Każdy mógł także spróbować swoich sił w poszukiwaniu zakopanych wcześniej plecaków z nadajnikami. Poszukiwania prowadzono z wykorzystaniem podstawowego sprzętu, w który powinien być wyposażony każdy turysta zimą czyli detektora lawinowego, sondy lawinowej i łopaty.

        Na czwarty dzień zaplanowana była akcja ratownicza w jaskini Czarnej, która polegała na transporcie wychłodzonego poszkodowanego w noszach z partii Techuby do otworu jaskini.

Obóz zakończył się w piątek wycieczką kondycyjną w góry.

Opracował: st. kpt. Jarek Rospond

Zamieścił: Michał Hankiewicz


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST