0303

SPRAWOZDANIE Z UDZIAŁU REPREZENTACJI WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO W TURNIEJU ELIMINACYJNYM XXV MISTRZOSTW POLSKI STRAŻAKÓW W PIŁCE


Przebieg turnieju.
W dniach 9-11.03.2008 roku reprezentacja województwa małopolskiego wzięła udział w rozgrywkach eliminacyjnych XXV edycji Mistrzostw Polski Strażaków w Piłce Siatkowej które odbyły się na obiektach MOSiR w Lublinie i których stawką był awans do finału tegorocznych mistrzostw.
Do udziału w turnieju w Lublinie (grupa I) w KG PSP w Warszawie zostały rozlosowane w styczniu, br. następujące drużyny:
l. SGSP Warszawa (dalej SGSP Warszawa).
2. województwo świętokrzyskie (dalej KW PSP. Kielce),
3. województwo małopolskie (dalej KW PSP Kraków).
4.   województwo podkarpackie (dalej KW PSP Rzeszów),
5. województwo podlaskie (dalej KW PSP Białystok).
6. województwo lubelskie (dalej KW PSP Lublin).
Rywalizacja sportowa przewidziana na 10 i11 marca br. poprzedzona została odprawą kierowników reprezentacji startujących w zawodach, która zorganizowano w miejscu zakwaterowania czyli w hotelu Lublin w godzinach wieczornych dniu 9.03.2008 roku. Małopolskę na odprawie reprezentowali:  kierownik. - st. kpt. Jacek Kolber oraz opiekun/ trener   drużyny - kpt. Antoni Hutniczak. W trakcie odprawy gospodarze zawodów tzn. m.in. Komendant Miejski PSP w Lublinie zapoznali obecnych z przewidywanym harmonogramem turnieju oraz przedstawili szczegóły organizacyjne związane z przebiegiem imprezy (m.in. kwestie zakwaterowania, wyżywienia, stanu urządzeń wojskowych i innego sprzętu sportowego zaplecza sportowo-sanitarnego, opieki medycznej, itp.). Kwestie zawiązane z rywalizacja sportową, detalami dotyczącymi sposobu sędziowania. Interpretacji przepisów. itp. omówił obecny na spotkaniu sędzia główny zawodów. Wymienione osoby wyjaśniły również wszystkie niejasności oraz odpowiedziały na pytania związane z przebiegiem turnieju. Na zakończenie dokonano losowania kolejności meczów rozgrywanych przez poszczególne ekipy strażaków¬-siatkarzy.
W dniu 10.03.2007. roku po uroczystym otwarciu eliminacji, którego dokonał Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nasza drużyna przystąpiła do sportowej rywalizacji. Pierwszym przeciwnikiem był jeden z faworytów turnieju. ekipa gospodarzy czyli K.W PSP Lublin. Po niezwykle zaciętej walce, mimo porażki w pierwszym secie, pokonaliśmy rywali w stosunku 2-1 (17-25, 25-20, 15-12).
Po niespełna 3 godzinach po drugiej stronie siatki stanął następny przeciwnik: tzn. reprezentacja K.W PSP Białystok. Tym razem, mimo ambitnej postawy podlaskich strażaków. Spotkanie przebiegło bez historii"- zwyciężyliśmy gładko 2-0 (25-14. 25-16).
W innych ~przedpołudniowych grach odnotowano następujące rezultaty:
- KW PSP Rzeszów - KW PSP Kielce 2-0 (27-25,25-21),
    - KW PSP Rzeszów – SGSP Warszawa 0-2 (20-25, 18-25),
   - KW PSP Rzeszów - KWPSP Lublin 0-2(11-25.10-2S).
W jedynym meczu w serii gier popołudniowych reprezentacja Małopolski zmierzyła się ze strażakami i podchorążymi z SGSP. W pierwszym secie po bezpardonowej walce o każdą piłkę nasza drużyna zwyciężyła rywali zaledwie dwoma punktami natomiast set drugi przebiegał pod nasze wyraźne dyktando i całe spotkanie zakończyło się kolejną trzecia już wygraną: 2-0 (28-26,25-11).
W pozostałych popołudniowych potyczkach zanotowano następujące wyniki: - KW PSP Lublin - KW PSP Kielce 2-0 (25-11, 25-10)
- KW PSP Białystok – KW PSP Rzeszów 1-2(26-28, 25-18,12-25).
Dzień zakończyła uroczysta integracyjna kolacja w obecności Zastępcy Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.


Kolejny, drugi dzień turnieju (wtorek) rozpoczął się dla nas spotkaniem z drużyną z KW PSP Kielce. I tym razem kolejnemu z rywali zaliczanych do słabszych uczestników półfinałów nie daliśmy żadnych szans, zwyciężając bezapelacyjnie w stosunku 2-0 (25-19, 25-12). W innych meczach sesji sobotniej nie odnotowano niespodzianek:
_- KW PSP Białystok - KW PSP Lublin 0-2 (21-25, 20-25),
 - KW PSP Rzeszów - SGSP 1-2 (25-20, 17-25, 12-15).
 - KW PSP Białystok - KW PSP Kielce 2-1 (25-11,21-25. 15-8).
 - SGSP - KW PSP Lublin 0-2 (17-25. 22-25).
I wreszcie w meczu o przysłowiową „pietruszkę” zmierzyły się reprezentacje
Małopolski i KW PSP Rzeszów. Nasza drużyna po raz kolejny okazała się lepsza od rywali, wygrywając łatwo 2-0 (25-14. 25-15).
W wyniku zakończonych pojedynków startujące w turnieju eliminacyjnym XXV
Mistrzostw Polski Strażaków w Piłce Siatkowej reprezentacje zostały sklasyfikowane w następujący sposób:
1. województwo małopolskie,
2. województwo lubelskie,
3. SGSP Warszawa,
4. województwo podkarpackie,
5. województwo podlaskie.
6. województwo świętokrzyskie.
Oznacza to, że do ścisłego finału tegorocznych mistrzostw awansowały ekipy
z Krakowa i Lublina.
Turniej zakończył się wręczeniem pamiątkowych dyplomów i pucharów,
które kapitanom startujących drużyn wręczył Lubelski Komendant Wojewódzki PSP w asyście m.in. Starosty Lubelskiego.
Ocena występu reprezentacji województwa małopolskiego.
Zgodnie z zapisami Rozkazu Nr 11/08 Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP z dnia 19.02.2008 roku w sprawie powołania i udziału reprezentacji woj. małopolskiego w Mistrzostwach Polski Strażaków w Piłce Siatkowej w turnieju udział wzięli:
- Jacek Kolber (KP PSP Wadowice) - kierownik,
- Antoni Hutniczak (JRG Andrychów) - trener (opiekun).
- Andrzej Gibas (JRG Andrychów).
- Jacek Żydek (JRG Andrychów).
- Marek Dybał (JRG Andrychów),
- Dariusz Wołek (JRG Andrychów),
- Bogusław Matusiak (JRG Andrychów)        
- Zbigniew Pietera (JRG Andrychów)
- Piotr Kusina (JRG Andrychów),
- Sławomir Srokosz (JRG Andrychów),
- Dariusz Mucha (JRG 2 Nowy Sącz).
Na uwagę zasługuje, że na turnieju zabrakło przebywających na zwolnieniu lekarskim dwóch zawodników z JRG Andrych6w Jarosława Mazura i Łukasza Sopickiego, którzy w ostatniej chwili Zmuszeni zostali do rezygnacji z wyjazdu wskutek nagłej choroby reprezentacja Małopolski zmuszona była w ten sposób do rozgrywania każdego z meczów praktycznie sześcioma zawodnikami (pozostali trzej stanowili głębokie rezerwy aczkolwiek także i oni wnieśli swój wkład w końcowych sukces).

Warto wspomnieć, że rozgrywający naszej drużyny, Andrzej Gibas uznany został za najlepszego zawodnika turnieju na tej pozycji.
Nie można pominąć także faktu, że turniej eliminacyjny wykorzystaliśmy do rozreklamowania walorów naszego regionu (województwo małopolskie, powiaty wadowicki oraz nowosądecki a także gminy Wadowice, Andrychów i Kalwaria Zebrzydowska) wśród uczestników zawodów, czym zyskaliśmy uznanie innych startujących w turnieju reprezentacji.
Aby tego dokonać nawiązano kontakt z Urzędem Marszałkowskim w Krakowie, Starostwem Powiatowym w Wadowicach oraz Nowym Sączu, a także Urzędami Miejskimi w Wadowicach. Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Andrychowie otrzymując nieodpłatnie ramach współpracy do dyspozycji reprezentacji szereg materiałów promocyjnych i reklamowych (m.in. długopisy, foldery, przewodniki turystyczne, widokówki, odznaki, itp.).

Ze sportowym pozdrowieniem:
st. kpt. mgr Jacek Kolber


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST