0605

IV Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających KSRG „Ratownictwo 2008”

        W dniach od 19 do 22 czerwca 2008 roku na terenie powiatu suskiego-  województwo małopolskie i żywieckiego – województwo śląskie  odbyły się IV Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających KSRG - Ratownictwo 2008.
Przebieg tegorocznych mistrzostw był następujący :
        W dniu 19 czerwca o godz. 17.00 na stadionie sportowym w Stryszawie odbyło się uroczyste otwarcie mistrzostw , po którym odbyły się stosowne odprawy załóg oraz komisji sędziowskiej  .
        W dniu 20 czerwca od godz. 8.00 do 20.00 załogi zmagały się z zadaniami na terenie powiatu suskiego . W nocy z 20/21 czerwiec załogi od godz. 21.30 do 5.30 realizowały zadania nocne .
        I wreszcie w dniu 21 czerwca w godz. 7.30 do 17.30 załogi zmagały się z zadaniami na terenie powiatu żywieckiego.
Uroczyste zakończenie odbyło się na stadionie sportowym w Ślemieniu w dniu 22 czerwca
o godz. 14.30 . Zakończenie poprzedziła Msza Święta odprawiona przez Kapelana Małopolskich Strażaków w intencji ratowników w sanktuarium na Jasnej Górce.
W tym roku w mistrzostwach startowały aż 62 załogi – głównie reprezentujące  PSP, OSP, Policję, GOPR, Pogotowie Ratunkowe, PCK, ZHP oraz  załogi zagraniczne z  Turcji i Węgier w sumie 245 zawodników .  
         Formuła tegorocznych Mistrzostw uległa istotnej zmianie. Po raz pierwszy poza załogami o standardzie BLS przeprowadzono równoległą ścieżkę konkurencji dla załóg ALS (z lekarzem, ratownikiem medycznym lub pielęgniarką).
Organizatorzy przygotowali w sumie 13 zadań opartych na realistycznych scenariuszach „wyjętych z życia" i charakterystycznych dla tego obszaru .
Uczestnicy zmagali się m. in.:
-  z wypadkiem samochodowym, w którym rannych zostało pięć osób – zadanie o kryptonimie „Żuczek”,
- osobą ukąszoną przez żmiję - zadanie o kryptonimie „Teściowa”,
- chorym na cukrzycę w śpiączce wywołanej niskim poziomem cukru , u którego jednocześnie stwierdzono przegrzanie w wyniku długotrwałego przebywania na słońcu-zadnie o kryptonimie „Kosiarka„
- rannym drwalem, któremu spadający kloc drewna amputował podudzie – zadanie pod kryptonimem „Drwal„
- rannym motocykliście, który spadł ze skarpy – zadanie o kryptonimie „Cross”,
- dzieciakami, które  zostały  ranne w wyniku eksplozji pojemnika z pianką poliuretanową, który wcześniej został przez nich wrzucony do ogniska – zadanie o kryptonimie „Ognisko”
- dzieckiem, które wpadło do studni w wyniku czego doznało złamania podudzia oraz zwichnięcia stawu skokowego – zadanie pod kryptonimem „Norek„
- kajakarzem, który podczas burzy wypadł za burtę i w wyniku długotrwałego przebywania wodzie doznał hipotermii

Dwie konkurencje zostały rozegrane w oparciu o standardy ALS-CPR (resuscytacja) poszkodowani z zatrzymaniem krążenia w przebiegu tzw. rozkojarzenia elektromechanicznego.  Dodatkowo rozegrano konkurencję sprawnościową i prowadzono pomiar trzeźwości u kierowców zespołów.

Wszyscy zawodnicy mieszkali w  miasteczku namiotowym przygotowanym przez PSP na bazie kontenerów logistycznych. Działania logistyczne wspierali kursanci z WOSz w Krakowie a działania techniczne strażacy z KW PSP Kraków, KP PSP Sucha Beskidzka, KP PSP Żywiec i OSP z terenu gminy Stryszawa, Ślemień, Gilowice i Żywiec .  

Dzięki wsparciu finansowemu KG PSP najlepsze drużyny otrzymały cenne nagrody  m.in.
I miejsce – zestaw PSP R-1 + AED
II miejsce – zestaw PSP R-1
III miejsce – belka sygnalizacyjna
BLS – pilarka do drewna
Oprócz tego zawodnicy otrzymali indywidualne nagrody w postaci : zegarków, odtwarzaczy MP-3, aparatów cyfrowych i noży ratowniczych.

Wyniki i uzyskane miejsca

Opracowanie: KP PSP Sucha Beskidzka,
Zdjęcia: KP PSP Proszowice.


2011 KW PSP w Krakowie
Agencja Interaktywna EUROHOST